Nacionalni park Kornati


Nacionalni park Kornati

Nacionalni park Kornati - Kornatski arhipelag

Nacionalni park Kornati - najrazvedenija otočna skupina na Mediteranu.
U akvatoriju između Zadra i Šibenika rasulo se 150 otoka, otočića i hridi što poput kornjačinih oklopa strše iznad morske površine. Najveći među kornatskim otocima je otok Kornat na kojem se nalazi bizantska utvrda Tureta iz 6.stoljeća. Utvrda je svojevremeno služila u vojne svrhe. U podnožju brda nalazi se Crkva Sv. Marije koja je najvjerovatnije nastala kada i utvrda. Kornatski otoci poznati su po „ krunama“, strmo odsječenim okomitim liticama okrenutima prema otvorenom moru. Krune su nastale kao posljedica pucanja i rasjedanja zemljine kore uslijed pomicanja dviju tektonskih ploča. Snaga mora, soli i valova dodatno je ukrasila kornatske krune. Najviša „kruna“ nalazi se na otoku Klobučar, 82 m iznad razine mora, a najduža na otoku Mana, 1350 m. Otok Mana zanimljiv je još i po ostacima filmskih kulisa koje su bile izgrađene za snimanje filma „Pobješnjelo more“ 1959. godine.

Sve do kraja 19. stoljeća najveći dio Kornata zauzimali su pašnjaci, obzirom da je glavna djelatnost okolnog stanovništva bila upravo stočarstvo. Kamenjarski pašnjaci su se redovito palili kako bi se osigurala hrana za stoku. Suhozidi na kornatskim otocima postojano svjedoče o vrijednim Kurnatarima koji su iz škrtog kamenjara dobivali komadić plodne zemlje. Oskudna vegetacija ovaj je kraj, uz trud Kurnatara, obdarila nasadima ukusnih maslina i slatkih smokava. Danas su Kornati omiljena destinacija, ronilaca, znanstvenika, nautičara i svih ljubitelja prirode. Slikovite uvale, hridi, rtovi i podmorski grebeni Kornata uz bogatu floru i faunu ostavljaju bez daha sve posjetitelje ovog čarobnog nacionalnog parka. Nekoliko je zanimljivih ronilačkih destinacija koje možete obići ukoliko imate ronilačkog iskustva i uz stručno vodstvo lokalnih ronioca: lokalitet Opat-Tanka Prisliga, Samograd, Mala i Vela Panitula, Kasela i Mana na kojima ćete otkriti sve ljepote kornatskog podmorja, špilje, grebene i hridi koje vrve od života, zidove crvenih koralja, šarene ribice, zvjezdače i školjke.

Onima koji se sigurnije osjećaju na kopnu na raspolaganju su dvije poučne staze: Trtuša i Vela Panitula. U šetnji stazom Trtuša  otkriti ćete  priče o nastanku Kornata i njihovoj geološkoj posebnosti. Staza Panitula upoznati će vas sa zemljopisnim, meteorološkim i biloškim značajkama Kornata, kao i životom Kurnatara, vlasnika kornatskih otoka. Uz otok Lavsa nalaze se potopljeni ostaci solane iz 14. stoljeća koji za oseke strše iz mora. Najljepši pogled na Murtersko more pruža se sa vrha Opat na jugoistočnom dijelu otoka Kornata, kao i sa Litnjeg vrha na Veloj Smokvici. Sa otoka Piškera pruža se panoramski pogled na cijelo područje parka. Brojne turističke agencije s obližnjeg Murtera, Dugog otoka, iz Šibenika, Biograda na moru i Zadra nude jednodnevne izlete na Kornate uz stručno vodstvo, stoga vam ne preostaje drugo već se otisnuti  na more, osjetiti njegovu čudesnu snagu, te doživjeti mir i osamu rajskih otočića što ih je moćna priroda poput bisera rasula Jadranom.






Doživljaji u Hrvatskoj

Izleti i ture, plaže, restorani, povijesne znamenitosti, doživljaji, zabava i noćni život, eventi, usluge...